Izrada plastenika

Registruj se
Prijavi se
Izrada plastenika
zeleni-hit-izrada-plastenika

Zeleni hit

Novi Beograd, Tošin bunar 188a 011 2604353
IZRADA PLASTENIKA.
Plastenici i oprema.
Dugogodišnje vlastito iskustvo i saradnja sa brojnim partnerima i stručnjacima iz pomenute oblasti imaju za rezultat kvalitetne i tehnički usavršene objekte zaštićenog i poluzaštićenog prostora u različitim dimenzijama i tehničkim varijantama, koji predstavljaju osnovu u našoj ponudi.
Svakom budućem kupcu se u skladu sa namenom proizvodnje i konkretnim uslovima na terenu radi studija izvodljivosti, projektno tehnička dokumentacija objekta i biznis plan, kojim se ocenjuje opravdanost investicije i priprema dokumentacija za dobijanje kredita od komercijalnih banaka, ili iz razvojnih fondova.
Na našem oglednom polju razvili smo više modela gajenja povrća i jagodastog voća, sa ili bez dopunskog grejanja, na zemljištu ili na supstratima, a sve sa ciljem da iznađemo optimalni nivo agrotehnike za proizvodnju određene vrste robe specifičnog kvaliteta, namenjenog domaćem, regionalnom ili inostranom tržištu.
Osim povrća, u zaštićenom i poluzaštićenom prostoru se sve češće gaji jagoda, malina, borovnica, a u poluzaštićenom prostoru trešnja, kajsija, stono grožđe i druge vrste višegodišnjih voćnih vrsti.
U susret Vašim zahtevima razvijamo nove modele lakih konstrukcija koje su namenjene da obezbede zaštitu od mehaničkih oštećenja od grada, zaštitu od kiše, vetra, ožegotina od sunca, od bolesti i štetočina, a u skupljoj i boljoj varijanti i vrlo rano prispevanje, mnogo bolji kvalitet i tržišnost, te celogodišnju proizvodnju kod nekih dvorodih, ili stalnorađajućih sorata jagode i maline.
bm-tende-izrada-plastenika-433905

BM Tende

Rača Kragujevačka, Kralja Aleksandra Karađorđevića 44 062 252900
IZRADA PLASTENIKA - BM TENDE Izvrsna izrada plastenika.
IZRADA PLASTENIKA

Izrada plastenika: od planiranja do realizacije

Izrada plastenika predstavlja važan korak za sve koji se bave poljoprivredom, bilo da je reč o profesionalnoj proizvodnji ili hobi baštovanstvu. Plastenik omogućava kontrolu nad klimatskim uslovima, produžava sezone uzgoja i povećava efikasnost proizvodnje. Proces izrade plastenika obuhvata nekoliko ključnih faza: od inicijalnog planiranja i odabira lokacije, preko izbora materijala i konstrukcije, do instalacije sistema za navodnjavanje i ventilaciju. U nastavku su detaljno opisani svi koraci potrebni za izradu funkcionalnog plastenika.

Inicijalno planiranje

Prvi korak u izradi plastenika je detaljno planiranje. Ovaj korak uključuje definisanje ciljeva projekta, odnosno razumevanje koje biljke planirate da gajite i koje uslove te biljke zahtevaju. Razmatranje uključuje izbor tipa plastenika koji će najbolje odgovarati vašim potrebama, bilo da je reč o jednostavnom plasteniku za zaštitu od loših vremenskih uslova ili o naprednijem modelu sa automatizovanim sistemima za kontrolu klime.

Odabir lokacije

Izbor prave lokacije ključan je za uspešnost plastenika. Lokacija treba da obezbedi dovoljno sunčeve svetlosti, zaštitu od jakih vetrova i lako dostupnu vodu. Takođe je važno da teren bude ravan i da ima dobru drenažu kako bi se izbeglo zadržavanje vode. Pored toga, treba uzeti u obzir pristupačnost lokacije za potrebe održavanja i berbe.

Odabir konstrukcije i materijala

Konstrukcija plastenika može varirati od jednostavnih modela napravljenih od PVC cijevi i polietilenske folije do robusnijih struktura od metala i stakla ili polikarbonata. Izbor materijala zavisi od klimatskih uslova u vašem regionu i finansijskih mogućnosti. Metalni okviri su dugotrajniji i otporniji na vremenske uslove, ali su i skuplji. Polietilenska folija je povoljnija opcija, ali ima kraći vek trajanja i može zahtevati češću zamenu.

Izgradnja temelja i montaža konstrukcije

Pre montaže plastenika, potrebno je pripremiti temelj koji će osigurati stabilnost konstrukcije. Temelj može biti napravljen od betonskih blokova, opeke ili čak posebno pripremljenog sloja šljunka. Nakon pripreme temelja, pristupa se montaži okvira plastenika. Važno je da konstrukcija bude dovoljno čvrsta da podrži težinu krovnog materijala i izdrži vremenske uslove kao što su vetar i sneg.

Instalacija pokrivnog materijala

Pokrivni materijal plastenika može biti različit, od stakla, preko polikarbonatnih ploča, do raznih vrsta plastike. Staklo je dugotrajno i pruža odličnu svetlost, ali je skupo i krhko. Polikarbonatne ploče su izdržljive, pružaju dobru izolaciju i manje su podložne oštećenjima. Plastika je najekonomičnija opcija, ali pruža slabiju izolaciju i može biti osetljiva na UV zračenje.

Instalacija sistema za navodnjavanje i ventilaciju

Za optimalan rast biljaka, plastenik mora imati adekvatne sisteme za navodnjavanje i ventilaciju. Sistem za navodnjavanje može biti jednostavan, kao što su kap po kap sistemi, ili složeniji, sa automatizovanim raspršivačima. Ventilacija je neophodna kako bi se kontrolisala temperatura unutar plastenika i osigurala cirkulacija vazduha, što je ključno za sprečavanje bolesti biljaka.

Završni radovi i održavanje

Nakon što je plastenik izgrađen, potrebno je izvršiti završne radove koji uključuju postavljanje unutrašnjih polica, kreveta za sadnju i potrebnih instalacija za grejanje ako je to potrebno. Redovno održavanje plastenika ključno je za njegov dugotrajan i uspešan rad. Održavanje uključuje proveru integriteta konstrukcije, zamenu oštećenih delova, čišćenje i dezinfekciju, kao i proveru i održavanje sistema za navodnjavanje i ventilaciju.

Uz pažljivo planiranje i odabir pravih materijala i tehnologija, izrada plastenika može značajno doprineti produktivnosti i efikasnosti poljoprivredne proizvodnje, omogućavajući kontrolu nad uslovima uzgoja i produžavanje sezone rasta. Plastenik tako postaje ne samo mesto za uzgoj biljaka, već i središte za inovacije i primenu novih agrotehničkih metoda koje mogu unaprediti celokupni pristup poljoprivredi.

Primena plastenika u savremenoj poljoprivredi

Plastenici su postali neizostavan deo moderne poljoprivredne proizvodnje, omogućavajući farmerima da kontrolišu klimatske uslove i produžuju sezone uzgoja. Ova struktura ne samo da štiti biljke od nepovoljnih vremenskih uslova, već i optimizuje rast i razvoj biljaka, povećava prinose i omogućava kontrolu nad štetočinama i bolestima. U nastavku ćemo detaljnije razmotriti kako se plastenici koriste u različitim aspektima poljoprivrede, koje su njihove prednosti i kako tehnološki napredak unapređuje njihovu efikasnost.

Raznovrsnost upotrebe plastenika

Plastenici se koriste za uzgoj širokog spektra poljoprivrednih kultura, uključujući povrće, voće, cveće i začinske biljke. U zavisnosti od vrste biljaka i ciljeva proizvodnje, plastenici se mogu specijalizovati za određene vrste proizvodnje:

1. Uzgoj povrća

Plastenici omogućavaju proizvodnju povrća tokom cele godine, što je posebno korisno u regionima sa hladnijom klimom. Popularne kulture koje se uzgajaju u plastenicima uključuju paradajz, krastavce, paprike, salatu i spanać.

2. Uzgoj voća

Iako je manje uobičajeno, neke vrste voća kao što su jagode, maline i čak breskve mogu se uspešno uzgajati u plastenicima. Kontrolisani uslovi omogućavaju bolju zaštitu od bolesti i štetočina te veći i kvalitetniji prinos.

3. Florikultura

Uzgoj cveća je još jedna značajna primena plastenika. Plastenici pružaju idealne uslove za uzgoj raznih vrsta cveća, uključujući orhideje, ruže i gerbere, omogućavajući proizvodnju visokokvalitetnog cveća koje zadovoljava tržišne standarde za izvoz.

4. Začinske i lekovite biljke

Začinske biljke kao što su bosiljak, majčina dušica i menta, kao i lekovite biljke, često se uzgajaju u plastenicima kako bi se osigurala njihova dostupnost tokom cele godine.
Prednosti korišćenja plastenika

Primena plastenika donosi mnogobrojne prednosti u poljoprivrednoj proizvodnji, uključujući:

• Produžetak sezone uzgoja: Plastenici omogućavaju uzgoj biljaka nezavisno od spoljašnjih vremenskih uslova, omogućavajući produkciju van standardne sezone.

• Povećanje prinosa i kvaliteta: Kontrolisani uslovi unutar plastenika, kao što su temperatura, vlažnost i osvetljenje, mogu se optimizovati za specifične biljke, što rezultira većim prinosom i boljim kvalitetom proizvoda.

• Efikasno korišćenje resursa: Plastenici omogućavaju precizniju primenu vode i hranljivih materija, čime se smanjuje otpad i povećava efikasnost resursa.

• Zaštita od štetočina i bolesti: Fizička barijera koju pruža plastenik može pomoći u smanjenju problema sa štetočinama i bolestima, što smanjuje potrebu za hemijskim tretmanima i doprinosi održivoj proizvodnji.

Tehnološki napredak u izradi i upotrebi plastenika

Tehnološki napredak dramatično je promenio način na koji se plastenici grade i koriste. Savremeni plastenici često uključuju automatizovane sisteme za navodnjavanje, kontrolu temperature, osvetljenje i ventilaciju. Ovi sistemi se mogu daljinski kontrolisati putem pametnih uređaja, omogućavajući farmerima da precizno upravljaju unutrašnjim uslovima bez potrebe za stalnim prisustvom u plasteniku. Osim toga, upotreba solarnih panela i drugih obnovljivih izvora energije sve više se integrira u dizajn plastenika, čime se smanjuje uticaj na okolinu i operativni troškovi.

Izazovi u korišćenju plastenika

I pored mnogih prednosti, korišćenje plastenika donosi i određene izazove. Inicijalna investicija u izgradnju plastenika može biti visoka, posebno ako se koriste napredni tehnološki sistemi. Takođe, potreba za stalnim održavanjem sistema može biti zahtevna i skupa. Kontrola bolesti i štetočina u zatvorenom prostoru može zahtevati rigorozne mere i upotrebu pesticida, što može uticati na održivost proizvodnje.

*****

Primena plastenika u poljoprivredi nudi brojne prednosti koje mogu značajno unaprediti proizvodnju i kvalitet proizvoda. Savremene tehnologije i inovacije dalje poboljšavaju efikasnost i održivost ovih sistema, omogućavajući poljoprivrednicima da se prilagode promenljivim tržišnim i klimatskim uslovima. Iako izazovi postoje, strateški pristup projektovanju, izgradnji i upravljanju plastenicima može pomoći u prevazilaženju ovih prepreka, čineći plastenike ključnim alatom za budućnost održive poljoprivrede.
U poslednjih nekoliko godina, sve je više povrtara koji se odlučuju da gaje povrće u savremenim plastenicima. U savremenim plastenicima računari regulišu temperaturu, navodnjavanje i unos hranljivih materija. Plastenici su potpuno kompjuterizovani. Plastenici su savremeni oblici zaštićenog prostora. Po obliku i konstrukciji identični su staklenicima. Zbog manje mase plastike noseća konstrukcija plastenika je lakša. Krov plastenika može biti na jednu ili dve vode ili polukružan. Savremeni plastenici se najčešće prave od metalne konstrukcije ili alu cevi i trajnost im je od 20-25 godina. Plastenici svojim oblikom, veličinom i opremom u potpunosti su prilagođeni proizvodnji povrtarskih kultura. U njima je moguće stvorti , i vrlo kvalitetno kontrolisati klimatske, hranidbene i ostale uslove potrebne za rast i razvoj povrća. U plastenicima proizvodnja i berba kvalitetnog povrća omogućena je tokom cele godine. Osiguran je nekoliko puta veći prinos, u odnosu na proizvodnju na otvorenom.
Back to Top